LAKIERNIK

Samochód musi jeździć, ale musi także dobrze wyglądać – a stanie się tak, kiedy będzie miał dobrze położony lakier. Tym właśnie zajmuje się profesjonalny lakiernik samochodowy w Auto Lech Leszek Kazuś Poznań, ul. Malwowa 121. Jego zadaniem jest także malowanie aut, które doznały uszkodzenia i znajdują się w warsztacie.
Kim dokładnie jest lakiernik samochodowy?

Mówiąc najdokładniej, zawód ten polega na przeprowadzaniu remontów oraz renowacji powierzchni nadwozi samochodowych. Potocznie mówi się tutaj zaś o malowaniu pojazdów lakierem. Jeszcze jakiś czas temu lakiernicy pracowali zarówno w fabrykach samochodów, jak i warsztatach. Teraz, najczęściej spotykana jest ta druga opcja, bo w fabrykach pojawiły się maszyny. Odpowiednie lakierowanie samochodu wymaga wielu ćwiczeń, dużej precyzji oraz cierpliwości. Są to czynności, których nie może wykonywać każdy pracownik warsztatu, bo wymagają prawdziwych umiejętności. W czasie kiedy typowi mechanicy zajmują się czynnościami wstępnymi, takimi jak: wygładzanie nadwozia z chropowatości i malowanie podkładowe, tylko wykwalifikowany lakiernik może wykonywać tzw. lakierowanie właściwe.

Swoją pracę lakiernik wykonuje zazwyczaj w specjalistycznej kabinie lakierniczej, przy pomocy pistoletu pneumatycznego. Lakiernik, jak już było wspomniane wcześniej, zajmuje się także naprawami lakierniczymi, czyli wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, które pojawiają się w wyniku zarysowań czy stłuczek. Dlatego osoba wykonująca ten zawód musi umieć także wyrównywać nadwozie, które jest np. pofałdowane po blacharskiej naprawie. Takie wyrównywanie następuje przy użyciu mas uszczelniających i za pomocą polerowania. Trzeba tutaj zaznaczyć, że tego typu uzdatnianie karoserii wymaga wielokrotnego lakierowania. Niejednokrotnie zdarza się także, że lakiernik musi posiąść umiejętności rozmontowywania poszczególnych części samochodu, które trzeba czasem rozdzielić, by przed lakierowaniem usunąć z nich brud albo rdzę. Taki demontaż jest też czasem niezbędny, by nie pobrudzić lakierem lamp czy samochodowych siedzeń. W zawodzie lakiernika samochodowego trzeba przejść kilka stopni. Najpierw jest się uczniem pomocnikiem, potem czeladnikiem. Po przynajmniej ośmiu latach praktyki w danym warsztacie ma się szansę zostać mistrzem. Mistrz często szkoli nowych pracowników, w związku z tym musi on posiadać przeszkolenie pedagogiczne oraz potwierdzenie własnych kwalifikacji (uzyskiwane przed komisją w Izbie Rzemieślniczej).

Lakiernictwo samochodowe – w jaki sposób przebiega w Auto Lech?

Lakiernictwo samochodowe jest dosyć skomplikowaną procedurą, na którą składa się wiele etapów. Wiele zależne jest od tego, czy zmiany mają być całościowe, czy tylko dotyczyć konkretnych elementów. Samochody w stanie powypadkowym często mają wgniecenia lub innego rodzaju ubytki w karoserii, a więc zanim przystąpi się od ich malowania, należy wyrównać powierzchnię. Podstawowym środkiem do tego jest wypełniacz, nazywany popularnie szpachlą. Musi on zostać nałożony i wyrównany do odpowiedniego poziomu. Lakier wierzchni powinien zostać przygotowany jeszcze przed nałożeniem nowej warstwy kryjącej. Samo malowanie odbywa się w osobnym pomieszczeniu nazywanym lakiernią. Osoba wykonująca tę pracę powinna być zabezpieczona zarówno przez strój techniczny, jak i aparat oddechowy. Gdy lakier wyschnie, należy znaleźć wszystkie nierówności, które muszą zostać usunięte i wygładzone. Wtedy też dochodzi do polerowania i woskowania powierzchni. Ostatnim etapem jest zaś umycie całego wozu.


Usługi lakiernicze – na czym polega lakierowanie metodą SPOT?

Rysa albo niewielki odprysk na karoserii samochodu nie wymaga od razu lakierowania całego elementu. W tym przypadku najlepiej sprawdza się szybka metoda lakierowania nazywana SPOT. Co warto o niej wiedzieć?

Drobne usterki karoserii samochodowej wprawdzie nie powodują zmian w mechanicznej pracy pojazdu – są traktowane jako defekty kosmetyczne, ale mogą także z czasem przyczyniać się do szybszego powstawania ognisk korozji.

Gdy na karoserii swojego samochodu zauważamy takie właśnie zmiany, nie musimy jednak decydować się na kosztowne lakierowanie auta od zera. Alternatywnym rozwiązaniem jest lakiernictwo samochodowe SPOT.

Usługi w tym zakresie oferuje również w Poznaniu przy ul. Malwowej 121 partner wielu wielkopolskich dealerów samochodowych – Auto Lech Leszek Kazuś.
Wielu kierowców lakiernictwo kojarzy z bardzo kosztownymi usługami. Jednak tak naprawdę lakiernik wcale nie musi pobierać od nas wysokiej opłaty, jeśli uszkodzenie lakieru nie jest bardzo duże.

W takich przypadkach doskonale sprawdza się lakierowanie SPOT, które wchodzi w skład usług określanych wspólnie jako SMART, czyli Small and Medium Area Repair Techniques – tłumaczone jako techniki naprawy małych i średnich powierzchni.

Lakierowanie samochodu metodą SPOT polega na skupieniu się tylko na jednym, uszkodzonym elemencie – bez potrzeby jego demontażu, dlatego prace przeprowadza się jeszcze szybciej.

Doświadczany lakiernik samochodowy może zniwelować rysy, otarcia czy odpryski na lakierze nawet w ciągu godziny, dlatego to najlepsza metoda dla oszczędzających czas, a także pieniądze – za naprawę zapłacimy ponad połowę mniej niż za tradycyjne lakierowanie.

Metodą SPOT można lakierować:

zderzaki

błotniki

drzwi obudowy lusterek klamki listwy i inne elementy karoserii

Lakiernictwo w Auto Lech – przebieg lakierowania typu SPOT

Metoda lakierowania SPOT przypomina tradycyjne lakierowanie, ale skupiona jest na konkretnym miejscu, które wymaga interwencji.

Wówczas lakiernik samochodowy odpowiednio przygotowuje nawierzchnię do pracy – oczyszcza ją i odtłuszcza, dobiera odpowiedni kolor lakieru, a następnie natryskuje go na wcześniej ogrodzoną taśmą i papierem lub folią powierzchnię. Powierzchnia ta jest tylko nieco większa niż sama usterka, dlatego obszar naprawy jest minimalny, a tym samym praktycznie niezauważalny.

Najczęściej prace trwają około godziny. Po tym czasie kierowca może odebrać samochód. To zatem doskonały wybór dla osób, które nie chcą wstawiać swojego samochodu na długi czas do serwisu.

W przypadku, gdy z uszkodzeniem lakieru związane są także różne usterki blacharskie, na przykład wgniecenia, pomóc może nam także blacharz samochodowy. Z wykorzystaniem specjalnych technik SMART może usunąć uszkodzenia blacharki w krótkim czasie.
Lakiernictwo Poznań – gdzie skorzystać z usługi lakierowania SPOT?

Aktualnie usługę tego rodzaju może zaoferować nam każdy dobry lakiernik samochodowy Poznań oraz w innych miastach w całym kraju.

Usług możemy poszukać on-line, na przykład po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej słów typu „lakiernik Poznań”, „blacharz lakiernik Poznań”, „Auto Lech” czy też „blacharz samochodowy Poznań”.

W sieci możemy znaleźć także opinie na temat różnych warsztatów wykonujących lakierowanie metodą SPOT – na ich podstawie można następnie dobrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie, biorąc pod uwagę renomę firmy, jej zakres usług, cennik.

Reasumując, jeśli chcemy pozbyć się drobnych uszkodzeń na lakierze samochodowym, wybranie metody SPOT będzie strzałem w dziesiątkę. Ta metoda lakierowania pozwala na szybkie, skuteczne i tanie usunięci różnych usterek na karoserii!